על מנת לבצע הדפסה בשיטת הסובלימציה  יש להשתמש בדיו סובלימציה ייעודי , המותאם למדפסות המיוחדות, ולתהליך העברת הגרפיקה בצבע אל המוצרים מחומרי הגלם השונים.  משום שמדפסות אלה הן דיגיטליות קרטר הדיו חייב להיות באיכות גבוהה. הפריטים עליהם מתבצעת ההדפסה מצופים בחומר מיוחד הנקרא פולימר. פולימר זה קושר אליו את חלקיקי הצבע. פולימר הוא סוג של חומר מקשר, והשילוב ביניהם מאפשר את ההדפס האיכותי על גבי הפריט ובעצם תורם להטמעת ההדפס במוצר עצמו, כך שלא מורגשת שכבה נוספת, של ההדפס כביכול, והתוצר הסופי המתקבל נראה כאילו יוצר כך מלכתחילה.

תוכלו לבחור כל גרפיקה או תמונה צבעונית להדפיס על הפריטים שלכם. מכינים את הגרפיקה ו/או התמונה ומדפיסים במדפסת הסובלימציה על גבי נייר פוטו.

ההדפסה היא איכותית מאוד ובזכותו מתקבל הדפס יפהפה וצבעוני ברמת גימור גבוהה, ולא פחות חשוב מכך, עמיד בפנים רטיבות, חום קור ובלאי.

עם שיטת הדפסה זו אפשר להדפיס מגוון עיצובים על מוצרים שונים, בין אם מדובר בפריט אחד או בכמות גדולה מאוד של פריטים, ייצור המוני או פרטני.  ההדפסה מתבצעת על חומרים שונים כגון זכוכית, מתכת, חרס, קרמיקה, בדים ועוד. ניתן ליצור מבחר פריטים ממותגים ללקוחות עסקיים או פריטים דקורטיביים למיניהם עבור לקוחות פרטיים.

תהליך ייבוש הצבע בדיו סובלימציה  במדפסת UV

ייבוש דיו הסובלימציה במדפסת UV  מתרחש על ידי חשיפת הרכיבים הרגישים לאור.  ברגע שאותם חלקיקים  נחשפים לתאורה קרני ה-UV  מתרחש תהליך שהמכונה פולימריזציה, ומה שקורה בתהליך זה, הופך את מולקולות החלקיקים של החומר לארוכות יותר וזהו למעשה תהליך הייבוש. תהליך ייבוש לא אורך זמן רב, ומתרחש באופן מהיר ואפילו מידי.

ישנן שתי שיטות לחשוף את ההדפסים לתאורת ה-UV  החזקה במהלך ההדפסה והן:

  1. על ידי נורת לד UV –  נורות לד הן אמצעי חדש יחסית עבור הייבוש. לנורות הלד יתרונות בחיסכון באנרגיה ובהפקת חום. בזכות החום המופק מהנורה ניתן לחשוף לאורה גם חומרים מודפסים שהם רגישים יותר לאור או חום. לנורת הלד חיסרון אחד והוא שתאורת הנורה מאירה שטח צר יחסית של אורך גלי קרני ה-UV. דבר זה עשוי להוביל לבעיה בייבוש הדיו, במידה ולא משתמשים בדיו UV  המותאם לתאורה מנורות הלד.
  2. על ידי נורת מרקורי UV –  טכניקה זו היא ישנה יותר. באמצעות שיטה זו מושגת  איכות ייבוש מעולה, אך מצריכה חימום ממושך וצריכת האנרגיה בזמן שהנורה מופעלת היא גבוהה.

דיו סובלימציה – עלות

עלות דיו סובלימציה נקבעת על פי היחס של עלות הרכישה לכמות מסוימת, נניח ליטר אחד, לבין הכמות הנצרכת לכל מ"ר של הדפסה בממוצע.

אם תרצו לחשב את העלות תצטרכו לקחת את הפרמטרים הנ"ל בחשבון.

מחיר ליטר של אקו סולבנטי יהיה זול באופן משמעותי מעלות דיו ל-UV. יחד עם זאת, יש לזכור כי באקו סולבנטי, רוב רובו של נוזל החומר הוא החומר הממיס, שמתאדה במהלך ההדפסה. המרכיב בפועל הוא החומר שנותר לאחר התאדות החומר הממיס.  מנגד, האופציה המבוססת על UV אינו מכיל כלל חומר ממיס, במקום זאת הוא מכיל שני רכיבים שהחיבור ביניהם בצירוף תאורת ה-UV  החזקה מחישים את תהליך הפולימריזציה. המשמעות היא שליטר יספיק לשטח הדפסה גדול יותר ממיסים אלא שני מרכיבים אשר החיבור ביניהם ותאורת UV חזקה הופכים אותו לפולימר באופן מידי. המשמעות של כל זה היא שמליטר של דיו על בסיס  UV ניתן לקבל יותר שטח הדפסה גדול יותר מאשר מהסוג האקו סובלנטי.