מדפסות סובלימציה שייכות לקטגוריית מדפסות מיוחדת. שימוש בהן מאפשר להטמיע תמונות, גרפיקה, כיתוב ועוד, על גבי מוצרים רבים מחומרים שונים ומגוונים. מדפסות אלה מצריכות שימוש בדיו מיוחד וכן בציפוי המוצר עליו אנו רוצים לבצע א ההדפס.

ההדפסה מתבצעת למעשה על ידי הפיכת חומר מוצק ישירות לגז, ללא שלב הביניים בו החומר המוצק הופך לנוזל. התמונה או הגרפיקה מועברת מהדף המודפס במדפסת הסובלימציה, על גבי המוצר, אשר מצופה בחומר מיוחד – פולימר, ומאפשר הדפסה איכותית ביותר על גבי חומרים שונים. מדובר בהדפסה דיגיטלית בצבע, איכות ההדפס הינה עמידה ביותר והתוצר המודפס הסופי יוצא לא פחות ממושלם.

מוצרים נפוצים עליהם מתבצעות הדפסות: כוסות, ספלים, מסגרות לתמונה, מגשי אירוח, קופסאות אחסון, צלחות, בגדים, כריות נוי, שלטים, תגים, מראות, סירים וכלי מטבח ועוד. באמצעות שיטה זו יוצרים בקלות פריטים מעוצבים או ממותגים, בים מדובר בפריט בודד או בכמות גדולה מאוד של פריטים לייצור.

פעמים רבות מדפיסים על גבי פריטים שימושיים. במקרים אלו הפריטים עוברים תהליכי ניקוי. בדים ובגדים עוברים כביסות וכלי המטבח או כלי ההגשה למיניהם עוברים שטיפת כלים במים וסביון או שטיפה במדיח כלים.  ההדפסים עמידים בפני מים ורטיבות וכן בפני חום או קור. יחד עם זאת יש לשים לב לכך שעדיף לא לשפשף בחוזקה את המוצרים הללו כדי לא לגרום לשחיקת הגרפיקה המודפסת על גביהם.

איך מתבצעת הדפסה אצל מדפסות סובלימציה

איך התהליך מתבצע למעשה, מדובר בהעברה של גרפיקה בצבע אל תוך פני המוצר. את תהליך העבודה מתחילים בבחירת הגרפיקה, העיצוב , התמונה או הכיתוב להדפסה. יש להתחשב בגודל המוצר כאשר מכינים את הקריאייטיב להדפסה. לדוגמא, אם נדפיס על מגש עץ מלבני סביר להניח שהגרפיקה להדפס תהיה בגודל A3 ) אך תלוי בגודל המגש כמובן) , תמונה המועברת לחולצת טי שירט תתוכנן לגודל A4. יש להכין מבעוד מועד תבניות עיצוב במידות המתאימות. לאחר שנבחרת גרפיקה להדפסה בשיטת זו, משתמשים במדפסת הסובלימציה כדי להדפיס אותה. מדפסת זו מכילה בתוכה דיו מיוחד, וכן משתמשים בדף מותאם.

לאחר שהתקבל דף ההדפס, מניחים אותו על המוצר שעליו אנו רוצים לבצע את תהליך ההדפסה. מכאן העבודה עוברת למכבש מיוחד, כאשר שהמוצר מונח על משטח העבודה עם דף ההדפסה מעליו ובמכבש מתבצעת ההעברה של ההדפסה על המוצר.

כל מוצר מצריך משך זמן עבודה שונה עם המכבש, הדבר בעיקר תלוי בסוג חומר הגלם ממנו המוצר עשוי ובצורת המוצר.  בסיום העבודה מתקבל מוצר מודפס בעיצוב אישי, ובאיכות גבוהה. בשיטה זו ניתן כיום לייצר מבחר רב של מוצרים ופריטים, שימושיים ודקורטיביים בעיצובים שונים. אין גבול ליצירתיות ולדברים היפים שאפשר ליצור באמצעות תהליך ההדפסה הזה. התמונה המודפסת שומרת על איכותה למשך זמן רב. מדובר בהדפס עמיד ביותר שכן התמונה, או הגרפיקה מוטמעים בתוך הפולימר המצפה את הפריט וכך ההדפס נשמר. בנוסף לכך חשוב לציין כי לא מרגישים את הגרפיקה המודפסת במגע, אין חספוס ואין שכבה נוספת של הדפס, ההדפסה הופכת להיות חלק מהמוצר עצמו.

מדפיסים על חומרים שונים לעסקים

ההדפסה במדפסות סובלימציה מתאימה למגוון חומרי גלם והעיקריים שביניהם, עץ, חרס, זכוכית ומתכות שונות (לרוב אלומיניום).

פריטים רבים העשויים מכל החומרי הללו , עוברים הדפסה בשיטה זו משום שמוצרים רבים דקורטיביים או שימושיים מיוצרים מהם.

רק חשבו על כמה פריטים יפהפיים תוכלו ליצור לביתכם או לבית העסק באמצעות השיטה המדהימה הזו. אם אתם בונים מותג, הרי שתוכלו לשים את הלוגו שלכם על גבי פריטים רבים כגון עטים, ספלים, כוסות, תיקים, ביגוד, צלחות, סכו"ם ועוד. גם תגי שמות לעובדים העשויים מתכת יכולים להיות ממותגים עם לוגו העסק.  מדובר באמצעי מדהים עבור עסקים, במיוחד כאשר מעוניינים להשקיע במיתוג.