מהו בעצם המושג – סובלימציה על כוסות?

סובלימציה היא סוג הדפסה, בו מתבצע ההדפס  באמצעות שיטה המתבססת על אידוי.

למעשה, בעת ההדפסה מתרחש תהליך אידוי חומר מוצק ההופך לגז.

בפועל מדובר בסוג של הדפסה דיגיטלית המתבצעת על ידי תוכנה ממוחשבת. ניתן להדפיס סובלימציה על גבי חומרים שונים ורבים כמו חרס וקרמיקה, זכוכית, מתכת, עץ וכיוצא בזאת.

מהי סובלימציה על כוסות?

תהליך העבודה מתחיל בבחירת תוכנת הגרפיקה איתה נעבוד באיזו גרפיקה נשתמש. גרפיקה קיימת, גרפיקה חדשה אותה ניצור, צילום או תמונה, טקסט כלשהוא, שילוב בין כמה אלמנטים ועוד.

לאחר מכן, מצפים את הכוסות בחומר פולימר ייחודי, הדבר מכונה ציפוי סובלימציה.

על מנת שנוכל לבצע את ההדפסה של הגרפיקה על פני הכוס/ות נצטרך ליצור שרטוט ראשוני לקריאייטיב אותו נרצה להדפיס, המותאם לשטח פני הכוס, תוך התחשבות בגודל הכוס, גובהה, צורתה ואף מרקם החומר ממנו היא עשויה, על מנת שניצור את העיצוב המתאים והיפה ביותר להדפסה על גביה, כך שבסוף התהליך נקבל מוצר אסתטי, מדויק, יפהפה ואיכותי.

עם סיום הכנת הגרפיקה להדפסה או בחירת קריאייטיב מוכן, נעבור לשלב הביצוע. הדפסת סובלימציה על כוסות נעשית בעזרת מדפסת סובלימציה מיוחדת. כמו כן, משתמשים בדיו מיוחד לסובלימציה.

נמקם את הכוס על משטח ייעודי בתוך מכשיר המכבש, בו מתבצעת ההדפסה, ונניח את הדף המודפס על גבי הכוס ונפעיל את המכונה.

מכונת המכבש תבצע את ההדפסה. המכונה פועלת למשך זמן מדויק המוגדר מראש, בהתאם לחומר עליו מתבצעת הדפסת הסובלימציה. כל חומר זקוק למשך זמן שונה.

יתרונות הדפסת סובלימציה על כוסות וספלים

  • הדפסה אחידה – לעומת שיטות הדפסה אחרות אשר בהן יש הפרדה בין הפריט להדפסה המעוצבת, בסובלימציה על כוסות, ספלים או כל פריט באשר הוא אין את ההפרדה הזו. ההדפסה מועברת על גבי המוצר והופכת להיות חלק ממנו.  כך שמתקבל מוצר מודפס שנראה כאילו ייצרו אותו עם העיצוב במקור.
  • אסתטיקה – מהדפסת הסובלימציה היא איכותית ועמידה ביותר. המוצרים נשארים אסתטיים לאורך זמן, ללא פגמי בלאי ושחיקה.
  • מהירות וכמות – סובלימציה מאפשרת הדפסה מהירה על כמות גדולה של מוצרים בזמן קצר מאוד.  משום שמדובר בטכנולוגיה מתקדמת מאוד, אפשר לבצע סובלימציה על כוסות רבים בפרק זמן קצר.

לכן כוסות בהדפסת סובלימציה מתאימות מאוד עבור עסקים, ארגונים וחברות שרוצות להשקיע במיתוג, ומחפשות גימיק שיווקי נחמד ומדליק.

  • מגוון –  אפשר לבצע את הדפסת הסובלימציה על כל כוס או ספל, לא משנה מאיזה חומר הם עשויים, מהו גודלם ומה צורתם. מעבר לכך רק חשבו על אינספור האפשרויות להדפסה. ניתן ליצור מגוון עצום של כוסות מודפסים, כל אחד בעיצוב שונה, ולכל אחד מראה יפהפה ומיוחד משלו. כמו כן ניתן למתג מוצרים, ובמקרה שלנו כוסות עבור בתי עסק. לדוגמא: ספלי אספרסו או כוסות לשתיה קרה, כוסיות צ'ייסרים ושוטים, כוסות יין וקוקטייל, ספלים לשתייה חמה ברשת מסעדות או בתי קפה חייבים לבצע הדפסת סובלימציה רק על ספלים. ניתן לבחור עוד סוגים רבים של כוסות כמו למשל ספלי אספרסו לבתי קפה ומסעדות, כוסות בירה, שוטים או צ’ייסרים, ספלים קלאסיים, כוסות גבוהים של מילקשייק ופרישייק ועוד. אין סוף לאפשרויות.

הדפסת סובלימציה על כוס – איכות ועמידות

זכוכית, חרס או קרמיקה הם חומרים סטנדרטיים לכוסות. קיימים גם כוסות או ספלים העשויים מתכת. על גבי כל החומרים הללו ניתן לבצע הדפסת סובלימציה איכותית. מכיוון שמדובר במבחר כוסות, כוסיות וספלים, יש להתחשב בכך שאלו הם מוצרים שימושיים, ביומיום. אמנם הכוסות והספלים יכולים לשמש כפריטים דקורטיביים אך לרוב הן נועדות לשתייה, ועל כן יש לרחוץ ולשטוף אותן. לשיטת הסובלימציה ייחודיות שאין שניה לה. ההדפסה כאילו מוטמעת בחומר עליו היא מתבצעת והופכת לחלק מהכוס. הדפסת הסובלימציה היא איכותית ביותר ועמידה מאוד בפני מים, קור וחום. יחד עם זאת כדאי לשמור על הפריט המודפס ובעת שטיפתו לא לשפשף ולקרצף אותו בחוזקה.