תעשיות סובלימציה

תעשיות סובלימציה משגשגות כיום בארץ, במיוחד משום ששיטת הסובלימציה מאפשרת ייצור מאסיבי של פריטים מעוצבים בהדפסים יפהפיים, שאינם נראים כלל כאילו בוצע עליהם הדפס.

אז מהי שיטת הסובלימציה? סובלימציה היא סוג של הדפסה דיגיטלית צבעונית, ניתן לבצע את ההדפסה על מוצרים רבים, שונים ומגוונים, מכל מיני חומרים. הדפסת העיצוב בפועל מתבצעת על אותם מוצרים אשר מצופים בחומר מיוחד, חומר זה נקרא פולימר סובלימציה. ציפוי הפולימר הזה הוא בעצם סוג של חומר מקשר, אשר באמצעותו מתאפשרת העברת ההדפס עצמו אל פני המוצר. ליתר דיוק, יהיה נכון יותר לתאר זאת באופן שההדפס מוטמע בציפוי הפולימר וכך נראה כאילו אותו פריט או מוצר יוצר כפי שהוא לאחר ההדפס מלכתחילה.

ניתן לבחור בכל קריאייטיב, תמונה, צילום, ציור או טקסט כגרפיקה להדפסה. כמובן שיש להתחשב בסוג החומר ממנו עשוי הפריט. תוכלו לעצב או לבחור את הגרפיקה לפי ראות עיניכם תוך התחשבות בגודל ההדפס, גודל הפריט וצורתו. אותה גרפיקה מודפסת על גבי נייר פוטו, הנקרא נייר סובלימציה. נייר זה הנו נייר איכותי ומיוחד המותאם במיוחד לדיו בו משתמשים לסובלימציה ולמדפסות הסובלימציה. הדפסת הסובלימציה מתרחשת בפועל על ידי הצמדה של נייר הסובלימציה עם ההדפס אל הפריט הרצוי והעברת ההדפס על גבי הפריט באמצעות פעולת מכבש העובד על חום.

תעשיות סובלימציה – מהי שיטת הדפסת סובלימציה

מהי תעשיות סובלימציה בעצם? וכיצד פועלת שיטת ההדפסה המיוחדת הזו?, ובכן, כפי שציינו קודם לכן, יש לבחור או לעצב את הגרפיקה להדפסה. עושים זאת באמצעות תוכנת מחשב או להכניס את הגרפיקה המוכנה מראש לתוכנת המחשב ולסדר אותה כך שתתאים מבחינה טכנית להדפסה על גבי הפריט. זאת כמובן בהתאם לצורת הפריט, גודלו, ולאזור בו אנו מעוניינים למקם את ההדפסה.

לאחר מכן, מדפיסים את הגרפיקה המוכנה על גבי נייר סובלימציה. הדפסה זו מתבצעת במדפסת סובלימציה מיוחדת. מדובר בהדפסה בצבע, אלא אם נבחרה גרפיקה בצבעי מונו כרום או שחור לבן, והיא מועברת אל הדף באמצעות שימוש בדיו סובלימציה מיוחד.

כאשר יש בידינו דף סובלימציה מוכן ומודפס, נניח אותו על גבי המוצר, בדיוק במקום בו נרצה לבצע את ההעברה של ההדפס. מכאן הפריט ועליו נייר הסובלימציה עם ההדפס עוברים למכונת מכבש. במכבש מתבצעת כבישה בחום ובלחץ של הדף על המוצר, וכך למעשה חלקיקי הצבע מההדפסה מועברים בדיוק לפי הגרפיקה המודפסת, אל המוצר המצופה בפולימר המיוחד. מולקולות הצבע/הדיו נקשרות אל מולקולות בחומר המקשר – הפולימר, וזהו למעשה תהליך הסובלימציה.

בסופה של העבודה מתקבל פריט יפה ומעוצב, באיכות גבוהה מאוד. חשוב לציין כי ההדפס עמיד ביותר בפני שחיקה ובלאי, ונשמר היטב לאורך זמן.

שימוש בחומרים שונים – תעשיות סובלימציה

אפשר לבצע הדפסות סובלימציה על חומרים רבים, וביניהם, זכוכית, סיליקון, חרס ומתכת.

שיטת הדפסה זו הינה בעלת יתרון משמעותי שכן היא איכותית ועמידה ביותר, ולכן ניתן להשתמש בה כדי ליצור פריטים שימושיים מעוצבים.
היתרון הייחודי של שיטת הסובלימציה, נעוץ בכך שההדפס כאילו הופך להיות חלק מהמוצר עצמו, ולא ניתן כלל להבחין בכך שמדובר בהדפסה, לחלוטין נראה שהמוצר יוצר כך במקור.

יש חפצים שימושיים שונים ומגוונים העשויים ממגוון של חומרים, ועליהם מבצעים הדפסות סובלימציה.

לדוגמא: מגשי אירוח, ספלים, כוסות, צלחות, תחתיות, אגרטלים, כדים, חפצי נוי, כלי הגשה למיניהם ועוד. לא משנה מהו חומר הגלם ממנו עשוי המוצר, גם אם צריך לנקותו ואפילו אם אותו פריט מוצב מחוץ לבית וחשוף למזג האוויר, משום העמידות הגבוהה של ההדפסה, המוצים המודפסים עמידים ביותר בפני חום קור ורטיבות.