חיתוך בלייזר- הרבה יותר מדויק ממה שחשבתם

רבים מאיתנו מכירים את השימוש במונח לייזר בהקשר של טיפולים קוסמטיים ורפואיים דוגמת: הסרת משקפיים באמצעות לייזר, הסרת שיער לצמיתות בעזרת לייזר, הסרת כתמי שמש וקמטים בלייזר, טיפול בציפורן חודרנית בלייזר ועוד.מסתבר שלקרן הלייזר המדויקת יש עוד המון שימושים החל מהיכולת שלה להאיץ את מהירות הגלישה ברשת האינטרנט למהירות אותה קשה לתאר במילים, דרך שימוש להגנה מפני טילים ועד זיהוי דופק ולחץ דם באופן מיידי ומדויק.

חלק מהפעולות נמצאות עדיין בתהליך מחקרי אך אין ספק כי העתיד בתחום הלייזר מסמן פריצות חסרות תקדים שישנו את תהליכים וביצועים רבים במגוון תחומים. במקביל יש שימוש נוסף בטכנולוגיה המדהימה הזו- טכנולוגיה הנקראת חיתוך בלייזר.
באמצעות שימוש בתוכנת מחשב ניתן לבצע חיתוכים מדויקים, מהירים ולייצר קשת רחבה של מוצרים ביניהם בגדים ואביזרי טקסטיל בשלל חיתוכים, שלטים לעסקים, מוצרי כסף או זהב  ובעתיד כנראה שייצרו אפילו מנועים של מטוסים באמצעות חיתוך בלייזר.

חיתוך בלייזר- איך זה בעצם עובד ולמי זה מתאים?

הפקודה אשר גורמת בפועל לביצועם של חיתוכי הלייזר נעשית כמובן על ידי מחשב  ומפעילה את המכונה שמפעילה את קרן הלייזר אשר עושה מגוון פעולות על פי הצורך- חיתוך בלייזר, חריטה בלייזר, מילוי בלייזר ועוד. עם השנים השיטה עוברת פיתוחים וחידושים מה שהופך את תהליך החיתוך למהיר, מדויק ואיכותי עוד יותר מהפיתוח שקדם לו.

היום ניתן לבצע חיתוכים במגוון עצום של חומרי גלם לדוגמה פלסטיק, פרספקס, זכוכית, כמעט כל סוגי המתכות, עץ, MDF,  ניירות כמו בריסטול, פורמייקה, סול, קרטון או קרטון ביצוע, בדי טקסטיל כמו משי, כותנה, עור ועוד.

למעשה, בפועל הלקוח מספק לחברה המתמחה בביצוע חיתוך בלייזר קובץ שנערך על פי הצרכים ומאפייני המוצר אותו הוא מעניין ליצור והחיתוך מתבצע על פי פקודת המכונה. קבצי המחשב והפורמטים הטובים ביותר לשימוש למטרה זו הם קבצי DWG, AI,DXF ו- EPS.
קרן הלייזר מתמקדת על גבי החומר אותו בחרנו ואז מבצעים חיתוך או חריטה, כאמור על פי הצורך ולפי המוצר הסופי. באמצעות שיטה זו ניתן להגיע לדיוק של עד 0.0001 מ״מ, בזמן קצר וברמת גימור מושלמת.

ככל שהחומר אותו נבחר יהיה עבה וגס יותר, כך זמן החיתוך יתארך. ניתן לייצר מגוון עצום של מוצרים כמו למשל שלטים בחיתוך לייזר עם או ללא תאורה, שבלונות, חיתוך של צורו גיאומטריות מורכבות, חיתוך לעבודות זיווד, חיתוך למטרת רהיטים, חיתוך אמנותי בלייזר כמו למשל ייצור תכשיטים, מוצרי פופ-אפ, שיווק ופרסום לחברות, מדליות ועוד.

מהם היתרונות של חיתוך בלייזר?

ראשית כל מדובר בתהליך חיתוך מדויק ברמת המיקרונים. שנית, פעולת החיתוך מתבצעת בצורה חלקה מבלי שמתבזבז חומר גלם הגורם לתורך לבצע טיפול משלים או מתקיים עיוות של החומר. בנוסף, באמצעות טכנולוגייה זו ניתן לשלוט ברמת החיתוך ולדייק ברמת אנרגיית החום הנפלטת מהמכשיר.