חיתוך בלייזר – מה ניתן לחתוך באמצעות לייזר?

חיתוך בלייזר הוא החיתוך המקצועי והמדויק ביותר שקיים בשוק. כאשר אומרים חיתוך מדויק, מתכוונים לחיתוך של אלפית המילימטר. חיתוכי לייזר כיום מתבצעים על ידי מכונות מיוחדות בעלות עוצמה חזקה ביותר. את מכונות אלו מחזיקות חברות  אשר מבצעות חיתוכים שונים בתעשיית העיצוב והפרסום. היתרון הבולט של מכונות לייזר אלו, שהן יכולות לחתוך ולחרוט חומרים קשיחים באופן מדויק שלרוב לא ניתן לחתוך על ידי כלים ידניים כמו – עץ, פרספקס, מוצרי טקסטיל ועוד חומרים שונים.

חיתוך בלייזר
חיתוך בלייזר

איך חיתוך בלייזר עובד?

במכונת הלייזר ישנה עצמה גבוהה ביותר אשר יכולה להגיע ל – 80 וואט ואף ישנן מכונות אשר יכולות להגיע גם ל- 130 וואט. מדובר במכונה שיכולה להגיע לעוצמה גבוהה של חום ולכן מכונות אלו מצוידות ברדיאטור מיוחד, שזהו מערכת קירור אשר נועדה לשמור על טמפרטורה אופטימלית של המכונה. החיתוך עצמו נעשה על ידי קרן לייזר אשר נמצאת המכשיר לייזר, היא פוגעת בחומר וחותכת אותו באופן מדויק ביותר לפי כיוון מסוים שתוכנן מראש על ידי המפעיל. לרוב החיתוך עצמו מבוצע בהתאם לשרטוט ממוחשב ספציפי והוא מבוקר על ידי תוכנת המחשב מיוחדת.

ייתכן שאין ברשותנו את כל המכשירים לחיתוכים המוזכרים בכתבה זו אבל ניתן לעשות אצלנו את רוב חיתוכי הלייזר הקיימים בשוק.

יש לציין שמלבד הדיוק המקסימלי בחיתוך מכונת לייזר היתרון המובהק הוא עלויות חיתוך זולות יחסית למכונות אחרות כגון: CNC, הדפסת תלת מימד, שטנצ"ים וניקוב ותבניות לחיצה וכו', החיתוך יכול להיעשות מהיום – להיום והכמויות לאו דווקא צריכות להיות גדולות.

סוגים שונים של חיתוכים בלייזר

ישנם סוגים שונים של חומרים שניתן לחתוך בלייזר: פרספקס, עץ, נייר, בד, פלציב, פוליפרופילן, קרטונים, גומי, סיליקון, עור, לבד, ועוד.

אצלנו בארטק אנו עוסקים בתחום של חיתוך בלייזר ומייצרים כמעט כל דבר שתוכלו לדמיין לחצו כאן לדוגמאות חיתוך בלייזר
החיתוך שלנו הנו המתקדם ביותר בתעשייה. החיתוך עצמו מכיל בתוכו מגוון רחב של שיטות מתקדמות אשר יכולות לחתוך כמות רבה
של מוצרים שונים בתעשיות מגוונות. כיום ניתן לראות כי מפעלים רבים משתמשים בשיטות חיתוך שונות והן חוסכת בכוח אדם.

חיתוך פרספקס

חומר פרספקס הינו חומר אקרילי המגיע בדרך כלל בגווני לבן או שקוף.
דרך העבודה עם חומר הפרספקס הנו בשיטת הכיפוף המתבצע  על ידי חום וחיתוכי לייזר שונים. מדובר בשיטה שקיימת לא מעט שנים בתעשייה, ובשימוש בחומר זה החיתוך נעשה מדויק, נקי ואיכותי ביותר. חיתוך הנעשה באמצעות פרספקס, ללא לייזר יידרש אחר כך עבודת שיוף וזו בניגוד למוצר אשר נחתך עם חומר פרספקס, אינו זקוק כלל לשיוף והעבודה בו נעשית נקייה לחלוטין.

חיתוך לייזר בעץ

חיתוך עץ ניתן לחתוך בניסור על ידי מכונות שונות הקיימות בשוק ועל ידי מסור ידני, אך כאשר בעלי מקצוע מעוניינים בחיתוכים מיוחדים, מדויקים ובכן בכמות גדולה של מוצרים, החיתוך הטוב ביותר הוא על ידי חיתוך בלייזר. בשיטה זאת המוצר נעשה איכותי והעבודה יוצאת נקיה ויפה.

חיתוך עץ באמצעות לייזר היא השיטה הטובה ביותר וניתן לראות בעלי מקצוע שונים בתעשיית הריהוט, המידול והפרסום אשר משתמשים בשיטה זאת ממגוון סיבות. הסיבות העיקריות הן – מהירות החיתוך, חיתוך מדויק ביותר, עבודה נקייה ועוד מגוון יתרונות. בלייזר ניתן לחתוך סוגים שונים של עץ וליצור יצירות מרהיבות.

חיתוך אותיות בלייזר

חיתוך אותיות חייב להיעשות בצורה מדויקת ביותר ואין שיטה המתאימה יותר מאשר חיתוך באמצעות לייזר. האותיות יוצאות ברורות ביותר בגימור מושלם. לכן, ניתן לראות חברות רבות אשר משתמשות בשיטה זאת לצורך חיתוך אותיות על גבי מתנות ומוצרי נוי לבית.

חיתוך נייר בלייזר

נייר לכאורה ניתן לחתוך על ידי מספריים או על ידי סכין רגיל, אך כאשר מדובר בכמות גדולה של ניירות כמו – נייר למדפסת, נייר זכוכית, קרטונים, דופלקסים או כל סוג אחר של נייר ניתן מהם להפיג לדוגמא: כרטיסי ביקור, ברושורים, פריסות לאריזות, הזמנות לאירועים ועוד, השיטה הטובה ביותר היא להשתמש עם מכונות חיתוך לייזר.
בסוגי נייר מסוימים המכונה מסוגלת לחתוך כמות רבה של נייר בו זמנית ובכך חוסכת זמן ועלויות ללקוחותינו.

חיתוך צורני

חיתוך צורני הוא חיתוך מיוחד המתבצע במקרים שאנשים זקוקים לחיתוך צורות ופיתוחים במגוון חומרים וגימורים.
החיתוך נעשה בקלות ובדיוק רב, כך שהוא מתאים לרוב סוגי החומרים הרכים הקיימים בשוק.

 חיתוך לייזר הוא ללא ספק מהפיכה בתעשייה

אם כך ניתן לראות כי על ידי חיתוך בלייזר ניתן כיום לחתוך כמעט כל סוג חומר בדיוק רב.
בהתאם לכך, ניתן לבצע פעולות שונות, כמו למשל – ניקוב חורים, חיתוכים מעוגלים, חיתוכים בזוויות שונות ועוד סוגים רבים של חיתוכים אשר ניתן לבצע על ידי מכונות אחרות או כלים ידניים. בשל יתרונות אלו, ניתן לראות כי תעשיות רבות בתחומים שונים רוכשים מכונות לחיתוך בלייזר ובכך חוסכות כספים רבים וכוח אדם במפעלים. מעבר לחיסכון רב בכוח אדם, הדיוק במכונות אלו הוא רב וניתן לבצע חיתוכים מדויקים באלפית המילימטר שלעתים דבר זה חשוב ביותר לקבלת מוצרים איכותיים ובעלי נראות טובה לעין.

מעבר לחיתוכים מדויקים, ניתן לחתוך מוצרים שונים בדיוק כפי שאתם רוצים.
מצורות אובליות, עגולות, מלבניות, מרובעות, שבלונות מסוימות, חריטות על חומרים שונים, ניקוב חורים ווד סוגים רבים של דוגמאות אותם תרצו לחתוך או לחרוט על מגוון רב של חומרים כמו – חומרי עץ, ניירות, ועוד סוגים שונים של חומרים.

לסיכום,
מכונות הלייזר הן ללא ספק הפיתוח האחרון בתחום ונעשו פופולריות בכל העולם כולו בתעשיות רבות.
אומנם מדובר במכונות יקרות ובסוג חיתוך היקר ביותר.

לאור יתרונותיה הרבים של שיטה זו, ניתן לראות כי חברות רבות משקיעות את מיטב כספן ורוכשות מכונות חיתוך בלייזר.