סובלימציה היא שיטת הדפסה, הדפסה דיגיטלית בצבע, ניתן לבצע אותה על גבי סוגים רבים ושונים של חומרי גלם, ובעצם לייצר בעזרת שיטת הדפסה זו מוצרים מעוצבים, דקורטיביים או ממותגים יפהפיים ואיכותיים ביותר.

למעשה מה שמודפס על גבי הפריט או המוצר היא גרפיקה שניתן לעצב מראש בתוכנת מחשב, או כל גרפיקה שתבחרו, זה יכול להיות צילום או תמונה, טקסט או גרפיקה ממוחשבת מוכנה – לשירות סובלימציה ברמת גן לחץ כאן.

את הגרפיקה הזו מתאימים כמובן מבחינת גודל וצבעים לסוג הפריט שעליו עתידה להתבצע ההדפסה, לגודל של הפריט למרקם שלו אם הוא לא חלק, לגוון החומר ממנו הוא עשוי. הפריטים עליהם מתבצעת ההדפסה צריכים להיות מצופים בפולימר, פולימר זה הוא חומר ציפוי מיוחד אשר באמצעותו מולקולות הבצע של הגרפיקה המודפסת על גבי נייר מיוחד יכולות לעבור בחום ולהיטמע בציפוי, שם הן נקשרות למולקולות חומר הפולימר. כך בעצם מתבצעת ההעברה של הגרפיקה אל המוצר. כביכול ההעברה מתבצעת אל ציפוי הסובלימציה, אך משום שציפוי זה אינו נראה לעין ואינו מורגש במגע, התוצר המתקבל נראה כאילו ייצרו אותו עם הגרפיקה המודפסת במקור. אין כל עדות להדפסה.

ההדפסה הינה איכותית מאוד ועמידה ביותר. חשבו על כך, היא מתבצעת על גבי חומרים שונים ומגוונים, על גבי פריטים רבים ביניהם פריטים שמישים כמו כלי מטבח, כלים שעוברים שטיפה ואפילו עוברים שטיפה במדיח. גם פריטים שונים שנועדו לשהייה בתנאי חוץ זוכים למראה מעוצב הודות לשיטה שכן מדובר בסוג הדפסה עמידה מאוד בפני חום קור ורטיבות. הפריט ואיכותו לא נפגעים וההדפסה נשמרת לאורך זמן רב.

שלבי תהליך הסובלימציה

בשלב הראשון בוחרים בגרפיקה. את הגרפיקה מתכננים ומעצבים בתוכנת מחשב או שבוחרים גרפיקה מוכנה מראש. מתייחסים לגרפיקה תוך התחשבות בסוג הפריט, בגודלו ובצורתו. גם מרקם החומר חשוב ויש לקחתו בחשבון. מתאימים את הגרפיקה מבחינת גודל ומיקום ועוברים לשלב ההדפסה.

את הגרפיקה המוכנה מדפיסים במדפסות מיוחדות, על גבי נייר הדפסה מותאם וכמובן שנעשה שימוש בדיו מיוחד. על גבי דף מתאים, במדפסת ייעודית עם דיו מיוחד. לאחר מכן כשיש לנו דף מודפס עם הגרפיקה המוכנה, עוברים

לשלב השני והוא פעולת המכבש החם. ממקמים את נייר ההדפסה עם הגרפיקה על הפריט במקום הנכון ומניחים במכבש הייעודי. לאחר פעולת המכבש מתקבל המוצר המעוצב הסופי.

המוצר שמתקבל בסוף הוא מוצר יפה ועמיד. היופי של המוצר נשמר לאורך זמן וזוהי נקודה חשובה מאוד שכן לא מדובר בהדפסה שנמחקת או דוהה עם השנים.

ביצוע הדפסות סובלימציה על פריטים מחומרים שונים

חרס, עץ, זכוכית, פרספקס, מתכות ובדים הם חומרי גלם אחדים מני רבים עליהם ניתן לבצע הדפסות בשיטה.

אלו הם חומרים נפוצים מאוד בייצור מוצרים ופריטים למיניהם בשוק. מה שמייחד את השיטה הוא שההדפס נטמע בפולימר שמצפה את הפריט עליו מדפיסים וכך הוא הופך להיות חלק בלתי נפרד מהפריט עליו הוא הודפס.

יש מוצרים רבים ונפוצים שנעזרים בטכניקה זו על מנת להפוך אותם לדקורטיביים יותר.

מוצרים רבים הם מחרס, מזכוכית, מעץ וממתכת. המוצרים יכולים להיות גדולים מאוד או קטנים, החל משלטים וכלה בספלים לשתייה חמה.

הדפסות בשיטה זו ממתגות כלים רבים למטבח, צלחות וכוסות, כלי הגשה למיניהם, סירים וגם מחבתות, פריטי נוי לבית, מסגרות לתמונה, קופסאות ואביזרים שונים, בעצם אין סוף למה שאפשר ליצור בשיטת ההדפסה הזו.

גם ברמה הפשוטה יותר, כמו הדפסת שמות עובדים על תגי מתכת, מתאפשרת בקלות ובעלות מינימאלית באמצעות טכניקת ההדפסה הנ"ל, זאת כמובן אם אתם מעדיפים את התוצר הסופי על פני חריטה למשל.